Aktualności

Ptasie wyspy logo

Czynna ochrona ptaków siewkowych (Charadriiformes) w najważniejszych ostojach gatunków

Foto-spostrzeżenia członków Patrolu Natura 2000

photo detail

Opublikowano: 23.4.2015

Foto-spostrzeżenia członków Patrolu Natura 2000 po pierwszym miesiącu trwania projektu.

Pierwsze patrole wolontariackie projektu „Ptasie Wyspy – czynna ochrona ptaków siewkowych w najważniejszych ostojach gatunków” ruszyły w teren precyzyjnie zgodnie z harmonogramem, czyli 15 marca 2015 r. Jako pierwsza w teren udała się Ewa Lewandowska odpowiedzialna za odcinek Toruń-Stary Toruń.

I_001_wodJej pierwsze zdjęcie pokazuje typowy dla wczesnej wiosny co najmniej średni stan wody w Wiśle, która przykrywa praktycznie całą piaszczystą część koryta i tym samym pozostawia pod wodą większość potencjalnych miejsc lęgowych ptaków siewkowych objętych monitoringiem. To daje naszym wolontariuszom czas na lepsze poznanie się swoich odcinków oraz wdrożenie się w procedurę prowadzenia dziennika obserwacji zanim rozpoczną się lęgi.

Kolejne fotografie pokazują niestety dość typowe na obrzeżach osiedli ludzkich bezmyślne szkodnictwo człowieka: wyrzucanie śmieci domowych oraz dewastowanie roślinności, prawdopodobnie w celu pozyskania drewna opałowego.

I_001_01I_005_01

 

 

17 marca kolejny członek Patrolu Natura 2000 z odcinka Czarże-Borówno, Marcin Woźniak również natknął się na dowody nieodpowiedzialnego postępowania. Podpalenia łąk są popularną wiosenną „zabawą” wandali na terenie całego kraju.

N_001_01

Na szczęście wkrótce, bo 19 i 29 marca dotarły do nas piękne zdjęcia ptaków Marka Skowrońskiego z odcinka Kępa Dzikowska-Grabowiec. Zdjęcia nie przedstawiają ptaków objętych monitoringiem projektu, ale jednak pokazują bogactwo przyrodnicze królowej polskich rzek:

Łabędzie nieme w locie

F1.150319.2

Czajki

F1.150319.4

Samiec ohara

F1.150319.2 (2)

Kormorany

F1.150330.1

Kolejne zdjęcia i raporty zaczęły spływać do nas po Świętach Wielkanocnych. Z najbardziej wysuniętego na południe odcinka patrolowego, t.j. ze Żwirowni Skoki nadeszły 9 kwietnia zdjęcia od Henryka Rusickiego. Na tych zlokalizowanych między Włocławkiem a Duninowem wyrobiskach żwiru śmieszki już zaczynają zakładać swoje kolonie lęgowe.

A_002_01

A_002_02

Z kolei z drugiego krańca województwa kujawsko-pomorskiego, z miejscowości Nowe, gdzie odcinek patrolowy Tryl-Kozielec zabezpiecza małżeństwo państwa Marciniaków, otrzymaliśmy 9 kwietnia fotografię trudnego do uwiecznienia bielika.

U_004_01

Tymczasem wysokie wody wiosennej Wisły systematycznie opadają. W okolicy 790 kilometra rzeki Marcin Woźniak wypatrzył niewielką wysepkę targaną wiatrem. Czy stanie się ona domem dla młodego pokolenia ptaków siewkowych? Przekonamy się już niedługo…

N_004_wod

Tagi:

Dodaj komentarz

Translate »