Bieżący rok jest wyjątkowy. Od wezbrania w końcówce maja, które zniszczyło znaczną część lęgów, stan wody w Wiśle stale opadał i opada. Już w lipcu na Wiśle były miejsca, w których wydawało się, że jest więcej piasku niż wody…

Odcinek O-Borówno-Chełmno. Fot. Piotr Szumigaj
…a skali na wodomierzach zabrakło.
Odcinek H-Drwęca-Toruń. Fot. Marta Kruszewska
Łachy zaczęły coraz wyżej wystawać ponad lustro wody gromadząc przy tym coraz liczniejsze grupy ptaków, które wyprowadziły już lęgi i odpoczywają korzystając z dobrodziejstwa rzeki.

Odcinek H-Drwęca-Toruń. Fot. Marta Kruszewska

Rybitwa rzeczna poluje w centrum Torunia. Odcinek I-Toruń-Stary Toruń. Fot. Ewa Lewandowska.
Zimorodki na szerokiej wiślanej plaży, która jeszcze w czerwcu była dnem Wisły. Odcinek I-Toruń-Stary Toruń. Fot. Ewa Lewandowska.
W ujściu Portu Drzewnego w Toruniu wyłoniła się mulista łacha odcinająca port od rzeki, stanowiąca dogodne miejsce żerowania dla sieweczki rzecznej i pojawiających się już o tej porze migrujących czajek.



Odcinek I-Toruń-Stary Toruń. Fot. Ewa Lewandowska
W lipcu wolontariusze Patrolu monitorowali jedną z nielicznych kolonii rybitwy rzecznej, która przetrwała majowe wezbranie. W Toruniu na moście gen. Zawackiej obserwowano podloty tego gatunku, których gotowość do opuszczenia gniazd dobitnie świadczyła o tym, że sezon lęgowy 2015 się kończy.

Odcinek H-Drwęca-Toruń. Fot. Marta Kruszewska
Zaczął się natomiast sezon migracji, a nad brzegami Wisły pojawiło się wiele ciekawych gatunków ptaków.


Bąk i czapla biała. Odcinek I-Toruń-Stary Toruń. Fot. Ewa Lewandowska.
Patrol Natura 2000 zakończył swoją pracę w tym sezonie lęgowym. Wszystkie zebrane dane zostały przekazane pracownikom projektu Ptasie Wyspy. W marcu 2016 wznowimy prace monitoringowe.