Aktualności

Ptasie wyspy logo

Czynna ochrona ptaków siewkowych (Charadriiformes) w najważniejszych ostojach gatunków

Drugi spływ Wisłą za nami!

photo detail

Opublikowano: 9.6.2015

W dniach 26-29 maja 2015 odbyliśmy drugi spływ Wisłą w ramach monitoringu gatunków objętych projektem.  Przepłynięcie około 260 km rzeką zajęło nam 4 dni, podczas których skupiliśmy się  na liczeniu gniazd mew i rybitw oraz szacowaniu liczebności sieweczek i innych gatunków siewkowych gniazdujących na brzegach i w korycie rzeki. Notowaliśmy także miejsca występowania stałych wysp oraz miejsca tworzenia się okresowych piaszczystych łach. Są to potencjalne siedliska tych gatunków.

Początkowo pogoda nas nie rozpieszczała. Brakowało słońca, a silny wiatr powodował tak wysoką fale, że woda wlewała się nam do łodzi przemaczając nas do suchej nitki. Niedogodności te rekompensowały nam licznie występujące ptaki. Niski stan wody w Wiśle oraz dziki charakter rzeki na odcinku od Włocławka do ujścia Tążyny przyczynił się do utworzenia się dużej liczby piaszczystych łach i plaż, stwarzając dogodne warunki lęgowe dla ptaków siewkowatych. Na tym odcinku naliczyliśmy 21 par sieweczki rzecznej, 1 parę sieweczki obrożnej, 8 par piskliwca, 16 gniazd rybitwy białoczelnej i 3 gniazda rybitwy rzecznej. Na Mewiej Wyspie w okolicach Bobrownik znaleźliśmy 16 gniazd mewy siwej i 1 gniazdo mewy srebrzystej. Ponadto na tym odcinku obserwowaliśmy min in.: ohary (7 par), samotniki, rybitwy czarne, rybitwy białoskrzydłe, rybitwy białowąse, czajki, krwawodzioby, łęczaki, żurawie, czaple siwe i białe oraz kamusznika i kwokacza.

Pogoda się poprawiała, wiatr ustawał i nawet pojawiało się słońce. Niestety dalszy odcinek już nie był tak obfity w ptaki. Spowodowane to jest bardziej uregulowanym charakterem Wisły. Dodatkowo zauważyliśmy niepokojąco szybko podnoszący się poziom wody w rzece, co jak później się okazało było źródłem dramatu ptaków siewkowych. Ale o tym później. Kolejne kolonie ptaków na naszej drodze to kolonia rybitwy rzecznej na betonowej podporze nowego mostu w Toruniu – 30 gniazd, na filarze mostu w Bydgoszczy – 52 gniazda oraz na barce w okolicach Świecia – 63 gniazda.

Dalsza kontrola to niestety obserwowanie dramatu ptaków. W wyniku intensywnych opadów deszczu na południu Polski i związanych z tym zrzutów wody na zaporze we Włocławku, gwałtownie podnoszący się poziom wody w Wiśle zalewał łachy i ostrogi, a wraz z nimi kolonie ptaków. Na naszych oczach znikały duże łachy w raz z nimi  kolonie rybitw i mew.  Woda  porywała ze sobą jaja z kolonii rybitwy białoczelnej i rzecznej zlokalizowanych w okolicach m.in.: Świecia, Nowych Marz, Białej Góry i Tczewa. Pod wodą znikła również kolonia śmieszki z okolic Jaźwisk. Z całą pewności również z rzeką spłynęły lęgi kontrolowane przez nas wcześniej na odcinku od Włocławka do ujścia Tążyny. Na pociesznie możemy napisać, że a całą pewnością uchowała się kolonia mewy srebrzystej (ok. 25 par) ulokowana na ruinach mostu kolejowego w Opalnieniu, na tyle wysoko, że woda nie stanowi dla nich zagrożenia.

Podczas całego spływu liczyliśmy także nory brzegówek w skarpach nad Wisłą .  Naliczyliśmy 7 646 gniazd tych ptaków! To o 1 981 więcej niż podaje Standardowy Formularz Danych dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły.

żurawie

Żurawie

Jedna z wielu łach na Wiśle na odcinku  Włocławek-ujście Tążyny

Jedna z wielu łach na Wiśle na odcinku Włocławek-ujście Tążyny

DSC05759

Gniazdo mewy siwej

Kontrola piaszczystych plaż

Kontrola piaszczystych plaż

 

Sieweczki rzeczne

Sieweczki rzeczne

Jaja rybitwy białoczelnej

Jaja rybitwy białoczelnej

DSC05981

Rybitwa białoczelna

Zalana kolonia rybitw

Zalana kolonia rybitw

DSC06005

Zalana kolonia śmieszki

Kolonia brzegówki

Kolonia brzegówki

Ruiny mostu w Opaleniu z kolonią mewy srebrzystej

Ruiny mostu w Opaleniu z kolonią mewy srebrzystej

Tagi:

Dodaj komentarz

Translate »