ochrona krajowa: ochrona ścisła, gatunek wymagający ochrony czynnej
liczebność: bardzo nieliczna.
opis: niewielki, krępy ptak siewkowy, zbliżony wielkością do szpaka, z krótkim dziobem i średniej długości smukłymi nogami.
miejsce odbywania lęgów: Gniazduje pojedynczo lub w skupieniach liczących od kilku do kilkunastu (wyjątkowo kilkudziesięciu) par, często w koloniach rybitw białoczelnych i rybitw rzecznych. Gatunek zasiedla piaszczyste, żwirowe lub porośnięte krótką roślinnością otwarte tereny w pobliżu płytkiej wody. Zazwyczaj są to nadmorskie plaże, piaszczyste wyspy i odsypiska w korytach rzek, zalewowe pastwiska nadrzeczne lub kserotermiczne murawy przy korycie rzeki. Rzadziej gniazduje w żwirowniach, na odsłoniętych dnach zbiorników zaporowych lub stawów czy obrzeżach wysychających jezior. Ponad połowa krajowej populacji lęgowej zasiedla środkowy bieg Wisły i dolny bieg Bugu.
gniazdo: dołek w piasku, żwirze lub w darni pastwiska
lęg: Pierwsze zniesienia składane są w kwietniu i początkach maja, ze szczytem przypadającym na drugą dekadę kwietnia. W pierwszej dekadzie czerwca rozpoczynane są lęgi drugie, składane przez ok. 40% samic, którym udało się wyprowadzić pisklęta z pierwszego lęgu. Ostatnie jaja są składane w pierwszej dekadzie lipca. Wysiadywanie jaj trwa 23–25 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo w kilka–kilkanaście godzin po wykluciu i są wyprowadzane przez rodziców na najbliższe dogodne żerowisko, z reguły najbliższą łachę przybrzeżną. Pisklęta samodzielnie zdobywają pokarm, lecz rodzice opiekują się nimi, ogrzewając je regularnie w trakcie pierwszych 10–12 dni życia. Pisklęta uzyskują lotność w wieku ok. 24 (19–26) dni.
pokarm: Drobne bezkręgowce: wieloszczety, skorupiaki, mięczaki, owady (głównie chrząszcze, muchówki) i pająki.
zagrożenia: